Музеї Харківщини

Музей історії с. Верхній Бишкин

Музей історії с. Верхній Бишкин ::Музеї Харківщини

Контакти

Адреса  64120, Первомайський р-н, с. Верхній Бишкин, вул. Касінова (мапа / прокласти маршрут)

Телефон (05748) 3-30-75
(05748) 75-5-31

Електронна пошта

Веб-сайт

Керівник: Ачкасова Лілія Тихонівна

Відвідування

Час роботи Вівторок-П'ятниця 8:00-17:00, перерва 12:00-13:00
Субота 8:00-16:00, перерва 12:00-13:00

Ціни Відвідування безкоштовне.

Анонси

дивитися всі новини...

Музей сьогодні

показати всі фото

Дістатися до музею можна автобусом з автостанції міста Первомайський до села Верхній Бишкин.

В музеї налічується більш ніж 7088 експонатів, частина з них відноситься до кам’яного віку.

В музеї створені три експозиційних зали. В першому залі представлена історія селянського побуту до революції. Другий зал – зал Слави Великої Вітчизняної війни (де представлені фотографії односельців які захищали батьківщину, воїнів-визволителів 228, 152, 411, 172, 6-ої стрілецьких дивізій, 5-ої танкової бригади, 132 кавалерійського полка). Третій зал – зал трудової слави.

Прикрасою входу в музей являється кам’яна скіфська баба – яка являється свідченням кочових народів ХІ – Х століть до нашої ери а, прикрасою музею являється величезний чавунний казан (1730 року). Більше двох сторіч в селі находився ландміліцький полк, який охороняв тодішні кордони Росії – Російської держави. Для приготування їжі воїни використовували цей казан. Потім місцеві жителі використовували його як зруб колодязя. Пройшли роки. Колодязь занесло землею. Викопали його із 2-х метрового шару землі, там же були найдені ядра від пушок і кресало.

При будівництві господарських приміщень на глибині 1,5 м., мешканцем села була знайдена незвичайна сокира, час і волога не зруйнували її. Вона виготовлена з такої міцної сталі, якою можна рубати провід різної товщини і лезо не деформується. Як було встановлено, в землі сокира пролежала багато сторіч і являє собою історичну цінність.
Цінним являється і подарунок пенсіонерки Харитини Іванівни Збитневої – це миска з червоного дерева. Вона в селі була реліквією і передавалася із рук в руки від батька до сина і так із покоління в покоління із сивої давнини.

На узбіччі дороги недалеко від Гомільшанського стародавнього городища юними слідопитами було знайдено глиняний сосуд, вимитий з землі водою. В сосуді знайдено багато різноманітних металевих прикрас, які належали прадавнім поселенцям. Висота сосуду 40 см ширина – 30 см.
В документах музею відтворено традиції, звичаї місцевих жителів, документи та матеріали про людей села.

В колекції музею є знаряддя праці первісних людей – тригранний рубильник, кам’яні молотки та сокири, крем’яний ніж, кам’яна мотика, зуби та кістки мамонта.

В музеї зібрана велика колекція всіх грошових знаків Радянського Союзу та багато грошових знаків зарубіжних держав.
Під склом красуються наконечники стріл із кремнію, кістки, оброблені руками прадавньої людини.

Багато місця в музеї відведено періоду Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнена пам'ять загиблих в боях за Батьківщину, героїв-земляків та воїнів-визволителів.

В залі трудової та бойової слави розміщені портрети давніх колгоспників, кращих працівників полів та ферм. На стендах фотографії Героїв Радянського Союзу – односельців, фотографії воїнів, які визволяли село.

Діючі експозиції:
- «Вони звільнили наше село 10 вересня 1943 р»,
- «Герої Радянського Союзу Касінов П. М., Плохой В. П.»,
- «Побут предків, та їх знаряддя праці».
Виставки:
- «Письма твои получая»,
- «Пусть говорят солдатские письма».

Програма екскурсії
:
- «Історико–краєзнавчий музей»,
- «Парк Перемоги»,
- «Бюст Касинову П. М»,
- «Вулиця Касинова».

Історія музею

Музей розташований в мальовничому селі Верхній Бишкин. Село Бишкин сягає в сиву давнину, розкинулося воно в трьох долинах притоки річки Мокрий Бишкин, оточене густими лісами, багатим різноманітними пам’ятками, виникнення яких відноситься до дуже давніх часів. Село засновано 1735 році, яке заселялося селянами однодворцями, яких присилали з Росії для будівництва захисних кріплень від набігів Кримських татар.

Історія села настільки цікавою, що ветеран війни, вчитель історії, директор школи, відмінник народної освіти, краєзнавець Щетинін Тихон Максимович на засіданні історичного гуртка, з метою вивчення історії рідного краю запропонував учням створити при школі історико-краєзнавчий музей. Шкільний музей не мав відповідного приміщення та виставкових залів, не було і штатних працівників. Всі експонати розміщувалися в шафах кабінету директора та в шкільній бібліотеці.
У вересні 1960 року на зборах юних істориків ставилося питання про будівництво музею. Йшов час, експонати накопичувалися.
В серпні 1966 року сесія Первомайської ради народних депутатів приймає рішення будівництва музею.

Будівництво музею розпочато 25 квітня 1967 року. Відкриття музею відбулося в день визволення села 10 вересня 1969 року.
Музей створювали та будували, в основному, учні та жителі села, при допомозі радгоспу «Берецький», під керівництвом Щетиніна Тихона Максимовича, який вніс неоцінений внесок у розвиток та збереження нематеріальної спадщини рідного села.

Тридцять років Тихон Максимович проводив науково-дослідницьку роботу з вивчення історії рідного краю, під час екскурсій з учнями на території курганів, в полях та лісах знаходили багато різних предметів, серед його учнів була дочка Тихона Максимовича, яка в наслідку продовжила справу свого батька і з 1976 року по теперішній час Ачкасова Лілія Тихонівна працює директором музею.
Про проект