Музеї Харківщини

Сахновщинський районний історико-краєзнавчий музей

Сахновщинський районний історико-краєзнавчий музей::Музеї Харківщини

Контакти

Адреса  64501, Сахновщинський р-н, смт Сахновщина, вул. Червоноармійська, 14 (мапа / прокласти маршрут)

Телефон (07562) 3-15-87

Електронна пошта 

Веб-сайт 

Керівник: Прядко Ніна Миколаївна

Відвідування

Час роботи Понеділок-П'ятниця 8:00-17:15, перерва 12:00-13:00

Ціни Відвідування безкоштовне.

Анонси

Новини

дивитися всі новини...

Музей сьогодні

Свита жіноча. 1892 рік.
Козаки в музеї. 30 квітня 2013 рік.
Виставка "Луна той дзвін, і біль наш не вщухає" 24.04. 2013
Виставка " Новорічний настрій". Січень 2014
Зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни.31.10.2013
    Виставка в РБК "Голодомор: невиплакані сльози України " 21.11.2013
Виставка " Сяйво різдвяної зірки". Січень 2014
Виставка " Сахновщинському району - 90 років". Вересень 2013
Екскурсія "Голодомор на Сахновщині". Листопад 2013

показати всі фото
Виставка "Доля під знаком OST"
Вчимося писати перами.
Місцевий краєзнавець Лісняк В.І. знайомить відвідувачів зі стародруком. Літо 2013
Стрельченко А.І. передає в дар музею свої картини.
Автор своїх робіт Сорокіна Наташа на виставці, присвяченій Дню захисту дітей
Екскурсія "Козацькому роду - нема переводу". Жовтень 2013
"Українська світлиця" - пересувна виставка в РБК. 25 жовтня 2013
" Українська світлиця"-фрагмент виставки в РБК
Дізнаємося про Велику Вітчизняну війну

Сахновщинський районний історико-краєзнавчий музей розташований в центрі селища на території Сахновщинської гімназії. Він є одним із об’єктів туристичного маршруту «Визначні місця Сахновщини».

Місцезнаходження музею дуже зручне: 5 хвилин ходу від автостанції і залізничного вокзалу. Є можливість припаркувати автобус прямо біля музею.

Загальна площа музею 184 кв. м, площа експозицій – 142 кв. м. Фонди музею нараховують близько семи тисяч музейних предметів (6682), з них основного фонду – 1337.

Основні експозиційні відділи музею:
- «Наш край в далекому минулому»
- «Природа рідного краю»
- «Етнографія»
- «Жовтневий переворот та громадянська війна»
- «Колективізація району. Голодомор 1932-1933 р.р.»
- «Велика Вітчизняна війна»
- «Повоєнний відбудовчий період»
- «Розвиток колгоспного виробництва»
- «Переробні підприємства району»
- «Освіта і культура».

Стаціонарна експозиція «Наш край в далекому минулому» знайомить відвідувачів з історією заселення краю, з його найдавнішими поселеннями. Цікавими експонатами представлений відділ «Природа рідного краю»: зуб мамонта, який було знайдено в піщаному кар'єрі села Великі Бучки, клешня велетенського рака, виявлена на березі річки Оріль. Мальовничі куточки природи рідного краю відображені на картинах місцевих художників: І.І.Козирода, Г.П.Мацегори, А.І.Стрельченка.

В залі «Етнографія» можна побачити старовинні предмети побуту та знаряддя праці. Унікальним експонатом є братиня – посуд для пиття меду та вина запорізьким козаками. Виготовлено її з дерева м'якої породи. Можна лише собі уявити, в чиїх руках наших славних предків вона перебувала. Не менш цікавим є ткацький верстат 1907 року. Наші відвідувачі, особливо діти, звертають увагу на дитячу колиску, яку змайстрували в 1898 році. Гордістю нашого музею є колекція старовинних чоловічих та жіночих сорочок. Милують око рушники різного призначення. Особливо цінним є весільний рушник, вишитий на початку ХХ століття та жіноча сорочка, якій більше ста років.
До унікальних писемних експонатів можна віднести Похвальний лист учня Дубовогрядського земського початкового народного училища – Митрофана Безуглого, виданий в 1907 році.

Особливою популярністю серед відвідувачів користується стаціонарна експозиція, яка розповідає про героїзм сахновщан у роки Великої Вітчизняної війни: окупація району, партизанський рух, звільнення селища та району від німецько-фашистських загарбників.

Колгоспне виробництво, переробні підприємства, освіта та культура району представлені в останній експозиції.

Цінні матеріали має музей щодо відомих людей Сахновщини: видатних громадських та державних діячів, представників галузі науки, військових діячів, діячів культури і мистецтва, письменників, поетів тощо.

В музеї постійно експонуються тимчасові тематичні виставки, присвячені пам’ятним подіям і датам. Практикує музей і пересувні експозиційні виставки. Експонати районної музейної установи неодноразово демонструвалися і в місті Харкові.

На базі експозицій і виставок музею проводяться уроки пам’яті, зустрічі з ветеранами, тематичні виховні години та інші культурно-освітні заходи.

Історія музею


Свою роботу музей розпочав 5 листопада 1967 року, маючи статус неофіційного, недержавного, некомунального. Ініціатором його створення був учитель української мови і літератури Звізденко Василь Іванович. Під його керівництвом музей діяв у різних пристосованих приміщеннях. Саме В.І.Звізденку ми завдячуємо за те, що в Сахновщині з’явився музей. Разом із групою вчителів-ентузіастів він зібрав велику кількість експонатів та відповідно оформив декілька експозицій. Активними помічниками у створенні музею були вчителі Сахновщинської середньої школи №1 Карпусь Олександра Андріївна, Кутенко Іван Тихонович, Рясний Михайло Євдокимович, Іванов Ігор Іванович, Приходько Федір Петрович. До створення музею доклали чимало зусиль багато пересічних сахновщан, які допомагали у зборі музейних предметів. Спочатку це був просто склад старих речей. Коли у середині 70-х років В.І.Звізденко відійшов від справ за станом здоров’я, музей очолив (спочатку на громадських засадах) Ф.П.Приходько і був його директором до 2000 року. Десять років на посаді директора працювала Валентина Андріївна Данильченко. Починаючи з 1967 року музей функціонує в частині приміщення старої школи №1.
Вхід
Про проект