Музеї Харківщини

Музей бойового братерства у с. Соколово

Музей бойового братерства у с. Соколово::Музеї Харківщини

Контакти

Адреса  63420, Зміївський р-н, с. Соколове, вул. Отакара Яроша, 8 (мапа / прокласти маршрут)

Телефон (05747) 3-09-75

Електронна пошта 

Веб-сайт 

Керівник: Куц Олександр Іванович

Головний заклад: Зміївський краєзнавчий музей

Відвідування

Час роботи Понеділок–П’ятниця 8:00-15:00, Субота 9:00-14:00

Ціни Вартість квитка складає:
• для дорослих – 8 грн;
• для дітей – 4 грн.

Анонси

Новини

дивитися всі новини...

Музей сьогодні

45 мм радянська протитанкова гармата
Кулемет Максим
Німецький автомат МП28 (Шмайсер)

показати всі фото
Німецький телефонний апарат
Прапор чехословацького батальйону
Радянський автомат ППШ
Фрагмент діорами Бій в с.Соколове 8 березня 1943р.

Музей знаходиться у лівому крилі першого поверху Соколівського сільського будинку культури.

Експозиції:
1 зал - Становлення України і Чехословакії у міжвоєнний період. Початок Другої світової війни та перерозподіл Європи.
2 зал - Велика Вітчизняна війна. Бойове хрещення чехословацького батальйону в боях під с.Соколове. Бойові дії на Харківщині.
3 зал - Бойовий шлях радянських та чехословацьких підрозділів. Визволення
України та Чехословакії від фашистів.
4 зал - Діяльність ветеранів та ветеранських організацій України та Чехії.
5 зал - Дружні зв’язки братніх держав сьогодні.

Експозиція присвячена подіям березня 1943 року, коли чехословацький батальйон під командуванням підполковника Л. Свободи, разом з радянськими солдатами, тримав оборону по р. Мож, щоб уповільнити наступ німецько-фашистських військ на Харків.

У першій залі музею розміщені археологічні, нумізматичні експонати, твори живопису, декоративно-прикладного мистецтва, що розповідають про с. Соколове періоду заселення Слобожанщини.

Експозиція другої зали відображає бойовий шлях чехословацьких військових формувань від с. Соколово до Праги – фото і документи, особисті речі, обмундирування чехословацьких воїнів, зразки бойової техніки часів війни.

Основу третьої зали складають сувеніри, подарунки офіційних делегацій та гостей із Чехії та Словаччини.

У фондах музею 3918 експонатів.

Історія музею


За роки свого існування музей прийняв близько 2 млн 215 тис. відвідувачів. Представники більше 100 країн світу ознайомилися з його експозицією. У фондах музею налічується близько 4-х тисяч експонатів і серед них знаменита діарама «Бій в с.Соколове 8 березня 1943 року».
Саме з цього бою, здавалося б, невеликого епізоду в історії Великої Вітчизняної війни, все і почалося. У цей день на боці Червоної Армії вступив у бойові дії проти нацистів 1-й Окремий чехословацький батальйон під командуванням підполковника Людвіка Свободи.

Вранці 8 березня 1943 р. гітлерівці кинули на позиції роти надпоручика Отакара Яроша 60 танків і близько двох батальйонів піхоти на 14 бронетранспортерах.Чехословацькі воїни мужньо зустріли ворога і тільки чисельна перевага в техніці і живій силі дозволила фашистам потіснити захисників села і увірватися у Соколове. У бою загинуло багато радянських і чехословацьких воїнів. Багато з них нагороджено орденами і медалями СРСР та Чехословакії. А надпоручику О.Ярошу, першому серед іноземних громадян, посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Після війни земляки і учасники бою почали відвідувати могили своїх товаришів і місце бою. Такі візити на різних рівнях частішали. Це спонукало місцеву владу приділити більше уваги упорядкуванню центральної частини села. В 1950 р. на місці поховання червоноармійців і чехословацьких воїнів встановлено цегляний пам`ятник замість першого дерев`яного, а в 1958 р. створено музей радянсько-чехословацької дружби при Соколівській середній школі з ініціативи громадськості села і активній допомозі колективу Харківського історичного музею. Першим його завідуючим став молодий учитель Соколівської школи А.І. Шемет,
6 березня 1968 року за участю керівників області, району, представників посольства Чехословаччини в СРСР, учасників боїв за Соколове урочисто відкривається новозбудований музейно-культурний комплекс. Керівником закладу було призначено К.М. Коваленко, яка потім 35 років поспіль обіймала цю посаду.

Центральне місце в експозиції відведене діорамі «Бій в с. Соколове 8 березня 1943 року», над якою протягом 3-х років працювали відомі харківські художники-баталісти В. Мокрожицький, В. Парчевський, І. Єфроімсон.

Непрості часи переживав музей у переломні 90-ті роки минулого століття. Великі суспільно-політичні зміни накладали відбиток на його діяльність. У 1994 році Соколівський музей переходить у підпорядкування Зміївського краєзнавчого музею.

За характером та змістом цей музей є великим історичним пам’ятником для чотирьох держав: України, Росії, Чехії та Словакії, а його значення вийшло далеко за межі села Соколове.

Сьогодні створена нова експозиція музею і побудована вона вже з урахуванням реальної, сучасної інформації про події Великої Вітчизняної війни, про персоналії цієї війни і їх роль у ході великих перемог та великих поразок, про події, які відбувалися на світовій арені в післявоєнний період.
Вхід
Про проект