Балаклійський  районний краєзнавчий музей

Балаклійський районний краєзнавчий музей

Комплексний

Адреса: 64200, м. Балаклія, вул. Леніна, 89

Телефони: (05749) 5-32-69

Графік роботи: Вівторок-Субота 8:00-17:00

Ціни
Вартість квитка на 1 виставку складає:
• для дорослих – 2 грн;
• для учнів та студентів – 1 грн.

Вартість екскурсії – 3 грн.

Відвідування безкоштовне:
• остання субота місяця.

Детальніше

Директор: Одерій Тетяна Миколаївна

Статус: • Районний (Міський)

Тип власності: Комунальний

Дістатися до музею з Харкова можна:
- електропоїздом зі станції Харків-Левада до станції Балаклія;
- автобусом до м.Балаклія;
- автомобілем трасою Харків-Довжанський до м.Балаклія.

У музеї працює три експозиції: "Етнографія рідного краю", "О.Петрусенко - видатна українська співачка", "Балаклійщині в роки Великої Вітчизняної війни" та постійнодіючі міні-виставки "Мій біль - Афганістан", "Історія однієї розкопки" (археологічні знахідки салтівської культури з могильника біля с. Червона Гусарівка Балаклійського району), "В калейдоскопі часу» (предмети побуту 50-х років ХХ століття).

Експозиція "О.Петрусенко - видатна українська співачка" - одна з перших експозицій музею, яка була відкрита в 1991 р. Вона присвячена життю і творчості видатної оперної співачки. У музеї експонуються рояль, особисті речі, портрети співачки, безліч фотографій, її скульптурні зображення (роботи різних авторів). Великий інтерес викликають афіші про спектакль і концерти за участю Народної артистки СРСР, кавалера ордена "Знак Пошани" О.А.Петрусенко, її сценічні костюми. Художній проект виставки створений ленінградськими художниками, школа яких вважається найкращою на території колишнього Радянського Союзу.

Експозиція "Етнографія рідного краю" відкрита в 1993 році і розташована в двох кімнатах. У першій з них представлені матеріали, які розповідають про заселення краю та заснування Балаклії, представлені предмети козацької епохи. Ряд предметів цього залу знайомить відвідувачів з народними традиціями і звичаями жителів краю від середини ХVII до початку ХХ століття. Друга частина експозиції присвячена розвитку культури, науки і освіти на початку ХХ століття, в цьому контексті представлено матеріали про відомого українського письменника і громадського діяча Г.П.Данилевського і його твори. Предмети, які тут представлені, характеризують життя міської інтелігенції. Особливий інтерес у відвідувача в цьому залі викликає фісгармонія, дуже рідкісний на сьогодні музичний інструмент.
Ця частина експозиції була побудована за проектом харківського художника Ігоря Погорєлова, який зумів створити дуже гармонійний експозиційний ансамбль.

Численні документи, карти, фотографії, листи, грамоти, нагороди, особисті речі, зброя, розміщені в експозиції «Балаклійщина в роки Великої Вітчизняної війни», дають повну картину бойових дій Радянської Армії і партизанських загонів на території Балаклійського району в період з жовтня 1941 року по вересень 1943 року, а також про участь жителів Балаклійського району у Великій Вітчизняній війні. Експозиція відкрита у 1995 році на честь 50-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

На сьогодні колекція музею налічує понад 10 тис. музейних предметів, які відносяться до різних періодів історії краю.

Історія музею

Початок музейної колекції Балаклійського краєзнавчого музею покладено в 1962 році, коли в районному будинку культури відкрилася виставка, присвячена життєвому і творчому шляху відомої оперної співачки О.А.Петрусенко. З часом, на основі цієї колекції був створений музей на громадських засадах, якому в 1984 році було присвоєно звання "Народний". А в 1988 році музей став відділом Харківського історичного музею. З 2004 року він працює як самостійний краєзнавчий музей.

Музей розміщений у найстарішій будівлі міста. Це старовинний особняк, побудований ще на початку Х1Х століття. З будинком пов'язана романтична, але сумна легенда. Вона розповідає про те, що у полковника Ново-Сепухівського полку Степанова, для якого і був побудований в 1817-1818 роках цей будинок, була дочка-красуня. Одного разу, коли вона стояла на балконі, то почула дуже гарну пісню і побачила солдата, який її співав. Молоді люди познайомилися, полюбили один одного, і вирішили пов'язати своє життя. Звичайно ж, батько був проти нерівного шлюбу. Не зумівши розлучити закоханих, він прийняв жорстоке рішення - замурувати дочку в стінах будинку. Кажуть, з тих пір на балконі будинку часто бачать привид прекрасної, але сумної дівчини.

Свідком багатьох подій був цей будинок, який мав багатьох господарів за свою майже двохсотлітню історію, а з 1989 року він гостинно відчиняє двері для відвідувачів Балаклійського краєзнавчого музею, який отримав тут свою постійну прописку.