Ізюмський краєзнавчий музей імені М.В.Сібільова

Адреса: 64300, м. Ізюм, вул. Соборна, 12

Телефони: (05743) 2-13-94

Графік роботи: Вівторок-Неділя 9:00-16:00, перерва 12:00-13:00

Ціни
Вартість квитка на 1 виставку складає:
• для дорослих – 4 грн;
• для учнів та студентів – 3 грн.

Вартість екскурсії:
• для дорослих – 20 грн;
• для учнів та студентів – 15 грн.

Детальніше

Директор: Махортова Ольга Володимирівна

Сайт: http://www.ikm2002.narod.ru/

Email: Izyum.muzeum@rambler.ru

Статус: • Районний (Міський)

Тип власності: Комунальний

Сьогодні в експозиційних залах Ізюмського краєзнавчого музею можна познайомитися з виставками "Історія Ізюмщини", "Ізюм в роки Великої Вітчизняної війни" та "Ізюм - повітове місто". Експонується фотовиставка "Ізюм з висоти пташиного польоту", "Рідне місто", виставка аматорів народного мистецтва. Проводяться спільні виставки з Музеєм археології та етнографії Слобідської України, Святогірським історико-архітектурним заповідником.

Зараз у музеї налічується понад дванадцять тисяч одиниць зберігання основного музейного фонду. У музеї зберігається напрестольне Євангеліє у срібному з позолотою окладі - подарунок Петра Першого Ізюмському Преображенському собору, видання 1707 року; прекрасна колекція нумізматики, в якій багато рідкісних монет; археологічна колекція, в яку входять експонати з колекції М.В.Сібільова; живописні твори: етюди С.І.Васильківського, картини М.Федорова, В.Забашта, Ф.Коган, І.Плісса і багато інших раритетних речей. Працівники музею проводять цікаві тематичні екскурсії, лекції, знайомлять відвідувачів з предметами старовини, побуту, народного мистецтва. Вже традиційно в рамках святкування Дня міста на березі Сіверського Дінця проходить фестиваль “Меч Святослава”, присвячений подіям XII століття на Ізюмщині. Основна мета фестивалю - популяризація історії нашого краю.

Фонди музею постійно поповнюються і вивчаються. Мешканці міста і району часто звертаються до музею з цікавими знахідками, сімейними реліквіями і передають їх до фонду музею. При музеї діє клуб краєзнавців, що продовжує традиції Миколи Вікентійовича Сібільова, ім'я якого з 2009 року носить Ізюмський краєзнавчий музей. Наукові дослідження працівників музею і краєзнавців публікуються в місцевій пресі, періодично видаються в збірці “Альманах “Ізюмщина”.

У перспективі — завершення ремонту залів першого поверху, створення постійно діючої експозиції, розширення виставкової діяльності та науково-освітньої роботи.

Історія музею

Музей був заснований в 1920 році. Його керівником став М.В.Сибільов - відомий український археолог та краєзнавець.

Перші кроки в створенні Ізюмського краєзнавчого музею були зроблені ще в 1914 році Миколою Вікентійовичем Сібілевим. Важко переоцінити його внесок в археологію і краєзнавство. Сотні пошукових експедицій, десятки тисяч археологічних знахідок, їх класифікація та опис, відкрито більше 350 стоянок первісних людей, знайдених дослідником в басейні Сіверського Дінця. М.В. Сибільов зібрав дуже багату колекцію кам'яних знарядь праці та інших речей з побуту первісної людини. Почавши з вивчення далекого минулого нашого краю, Микола Вікентійович розширює хронологічні рамки своїх досліджень. У нього накопичується матеріал з історії краю в період давньоруської держави, він розшукав документи, що розкривають особливості нового заселення краю в XVII столітті, збирає документи і матеріали з історії Ізюмського слобідського козачого полку і Ізюмського гусарського полку.

Зібраний матеріал був настільки цікавим і різноманітним, що викликав інтерес міської влади, перед якою М.В.Сібільов поставив питання про створення в Ізюмі музею. 14 січня 1920 М.В.Сібільов був призначений директором і зберігачем Ізюмського музею. А 20 травня 1920 музей був відкритий для відвідувачів.

Для вивчення історії краю М.В.Сібільов залучає відомих вчених. На Ізюмщині працюють археологічні експедиції під керівництвом відомих вчених - професора А.С.Федоровського, професора П.П.Єфіменко, віце-президента Українського археологічного комітету С.С.Гамченко. Працюючи в експедиціях, М.В.Сібільов одночасно проводить і власні дослідження. Завдяки його енергії в 1923 році в Ізюмі побачила світ брошура "Труды экспедиции для изучения Изюмский края под руководством профессора Федоровского". В Ізюмському видавництві виходять чотири випуски всесвітньо відомих "Древностей Изюмщины". У 1928 році видаються "Очерки по истории и доистории Изюмский края", а в 1930 - краєзнавча книга "Изюмщина".

Крім того, одним з головних напрямків роботи музею стає врятування культурних цінностей, яким в ході подій громадянської війни, ареною якої стала Ізюмщина, загрожувала небезпека. Вдалося врятувати частину архіву міського управління, в музей збиралися книги, картини, твори прикладного мистецтва з поміщицьких маєтків. У музей був переданий портрет відомого громадського діяча XVIII століття А.А.Самборського пензля відомого італійського портретиста XVIII Ж.Б.Лампі, інші цінні речі з маєтків Малиновських, Розена, Вольховського, напрестольне Євангеліє у срібному з позолотою окладі, видання 1707 року, військові нагороди козаків Ізюмського полку і багато іншого.

У музеї відкриваються відділи історії, природи, побуту, сільського господарства і місцевої промисловості. Проводяться метеорологічні, гідрометричні спостереження, розширюється культурно-просвітницька робота.

На жаль, непоправні втрати поніс Ізюмський краєзнавчий музей в роки Великої Вітчизняної війни. Під час бойових дій та окупації краю німецько-фашистськими військами безповоротно була загублена частина музейної колекції. Зруйновано було і будівлю музею. Але співробітникам музею вдалося врятувати найбільш цінні експонати, які в подальшому стали основою нової музейної колекції.

З повоєнного часу музей розміщується в пристосованому приміщенні, побудованому в 1818 році.