Харківський художній музей

Харківський художній музей

Художній

Адреса: 61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

Телефони: (057) 706-33-95 (057) 706-33-94

Графік роботи: 10:00-17:40 Каса 10:00 - 17:20 Вівторок - вихідний

Ціни
Вартість квитка на 1 виставку складає:
• для дорослих – 10 грн;
• для учнів та студентів – 5 грн.

Вартість екскурсії:
• для дорослих – 30 грн;
• для учнів, студентів – 20 грн;
• для родини – 30 грн.

Відвідування безкоштовне:
• 3-тя неділя місяця;
• 2-га середа місяця – для студентів;
• 3-й четвер місяця – для школярів.

Детальніше

Директор: Мизгіна Валентина Василівна

Сайт: http://artmuseum.kh.ua/

Facebook: http://www.facebook.com/artmuseum.kharkiv

Email: artmuseum_kharkiv@i.ua

Статус: • Обласний

Тип власності: Комунальний

Сьогодні фонди Харківського художнього музею нараховують близько 25 тис. експонатів західноєвропейського, українського, російського живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва XV—XXІ сторіч.

Харківський художній музей пропонує відвідувачам наступні постійні експозиції:

«Українське та російське мистецтво ХVI - поч. XX веков». Представлено ікони ХVI — ХVIІІ ст., твори Д.Левицького, В.Боровиковського, В.Тропініна, К.Брюллова, Т.Шевченка, І.Айвазовського, І.Шишкіна, В.Васнецова, П.Мартиновича, С.Васильківського, В.Сурикова, М.Пимоненка, О.Мурашка. Особливе місце в експозиції займають твори І.Рєпіна, зокрема уславлене полотно майстра «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» (1889-1896).

«Західноєвропейське мистецтво XV-XIХ століть». Експозиція представляє характерні тенденції розвитку образотворчого мистецтва Західної Європи. Презентовано унікальну колекцію творів майстрів Італії, Голландії, Франції, Німеччини, Австрії. Зразки скульптурного мистецтва західноєвропейських майстрів доповнюють живописний ряд.

«... А белизной своей он превосходит снег и иней». Експоновано більше 500 скульптур та декоративних виробів, що створені на фарфорових виробництвах Німеччини, Австрії, Франції, Італії, Англії, Данії і Російської імперії у ХVІІІ – поч. ХХ ст.

«Українське народне мистецтво». В експозиції представлено основні види народного мистецтва: вишивку, гончарство, різьблення по дереву, витинання, народний живопис, плетіння з бісеру, лози та соломки, ткацтво тощо. Це дає змогу прослідкувати еволюційний шлях від старовинних зразків до робіт сучасних майстрів, які продовжують традиції культури українського народу.

В музеї започатковано і працює низка експозиційних проектів:

• «Мистецьке надбання — третьому тисячоліттю» - цикл виставкових проектів, пов'язаних з мистецтвом минулого.

• «Мистецький Всесвіт» - виставки зарубіжних майстрів.

• «Творчі здобутки харківських митців у контексті європейської культури» - цикл виставкових проектів, пов'язаних з творчим доробком сучасних майстрів.

• «Культури без провінцій не існує» - комплекс заходів щодо популяризації мистецтва у районах області та організації виставок творів народних майстрів з провінції.

• «Музей і приватні колекції» - спільні експозиційні проекти Харківського художнього музею та приватних збирачів художніх цінностей Харкова та України.

• «Українська муза зарубіжжя» презентує надбання українських художників-емігрантів, які зробили значний внесок у скарбницю всесвітньої культури.

• «Митці майбутнього» - програма орієнтована на підтримку юних талантів, які сьогодні навчаються в спеціалізованих школах, у художньому училищі або на перших курсах Харківської державної академії дизайну і мистецтв.

Музей є одним з найпопулярніших культурно-освітніх центрів міста, що пропонує відвідувачам чисельні лекторії, майстер-класи, інтерактивні заняття для дітей, концерти, творчі зустрічі тощо. Декілька років поспіль Харківський художній музей бере участь у Всеєвропейській акції “Ніч музеїв”.

Послуги:

• підготовка та експонування виставок;

• екскурсійне обслуговування;

• лекційне обслуговування;

• проведення тематичних вечорів та свят;

• робота клубів за інтересами;

• консультаційна і науково-методична допомога музеям області та відомчим музеям;

• експертна та консультаційна допомога приватним особам.

Історія музею

Колекція Харківського художнього музею - одне з найстаріших і найцінніших за складом мистецьких зібрань в Україні.

Історія унікальної збірки музею веде свій початок від 1805 року - часу придбання Харківським університетом 2477 графічних аркушів західноєвропейських майстрів. У цю колекцію входили твори видатних художників XVI—XVIII ст.: А.Дюрера, Х.Гольціуса, Л.Джордано, П.Брейгеля Старшого, А. ван Дейка, Ф.Буше та інші.

У 1856-1858 рр. колекція поповнилася дарунками випускника університету Івана Бецького – він пожертвував понад 500 творів європейських живописців XVI-ХVІІІ ст. зокрема Й. ван Клєве. Ф.Фуріні, Л.Мехуса, А.Саккі, П. да Картона та ін.

За заповітом ще одного вихованця університету Аркадія Алфьорова 1873 року надійшло 50 картин нідерландських і голландських майстрів, серед яких Я. ван Скорель, Ф.Флоріс, А.Вердуль, С. де Влігер, 420 малюнків і акварелей Я. ван Гойєна, П.Молейна, Ф.Парміджаніно, Б.Торвальдсена, Л.Лейденського та ін., 3000 гравюр майстрів різних європейських шкіл.
Твори з цих колекцій, що входили до складу університетського Музею красних мистецтв і старожитностей, сьогодні є основою відділу зарубіжного мистецтва Харківського художнього музею.

Іншим предтечею нашої колекції був заснований 1886 року Харківський міський художньо-промисловий музей - один з перших загальнодоступних музеїв Російської імперії. Його діяльність була пов'язана переважно з творчістю українських і російських художників. І сьогодні у відділі українського і російського мистецтва XVI-поч. XX століть із збереженої колекції художньо-промислового музею представлені твори І.Рєпіна, С.Васильківського, М.Ге, К.Пинєєва, Г.Мясоєдова, І.Шишкіна, В.Сурикова, В.Полєнова тощо.

1920-ті роки – час кардинальних реформ у музейній справі Харкова. Університетський Музей красних мистецтв і старожитностей та художньо-промисловий музей реорганізовано у Центральний художньо-історичний музей державного значення (1920 р.), потім художню колекцію введено до складу створеного 1922 року Соціального музею ім. Артема, а 1927 року виведено під новою назвою – Харківський державний художньо-історичний музей.

1920 року націоналізовано унікальну приватну колекцію «цукрового короля» П.Харитоненка, що знаходилася в колишньому його маєтку «Наталівка». На початку 1930-х років частину його колекції передано до Харкова, зокрема твори І.Шишкіна, Ф.Малявина, В.Сурикова, В.Полєнова, М.Нестерова.

1934 року організовано Українську державну картинну галерею, яка об'єднала майже всі художні цінності Харкова. УДКГ було відкрито 1935 року.

У 1937-1939 роках колекція УДКГ піддалася репресіям - з неї вилучено до «спецфонду» твори видатних майстрів українського авангарду (зараз вони знаходяться у Національному художньому музеї України).
Напередодні Великої Вітчизняної війни колекція УДКГ нараховувала близько 75 тис. експонатів, вважалася однією з найкращих у СРСР. При цьому, однак, вона не була включена до плану евакуації, внаслідок чого вдалося евакуювати лише найцінніші експонати (4711 од.).

Колекція, що залишилася в окупації, існувала як Харківський український художній музей, з якого нацисти цілеспрямовано вивозили експонати до Німеччини, а за кілька днів до звільнення Харкова спалили музейний будинок разом із залишками колекції.

Повернуті з евакуації і знайдені в руїнах галереї експонати постали основою післявоєнного музею, який одержав нову назву - Харківський державний музей українського мистецтва і з 1944 р. був розміщений у будинку, спорудженому за проектом О. Бекетова. Згодом він ще двічі перейменовувався: Харківський державний музей образотворчого мистецтва (1949), Харківський художній музей (1965).

У післявоєнні роки музей, у буквальному розумінні відроджуючись із попелу, активізує експозиційно-виставкову, науково-просвітницьку, збиральницьку діяльність. Незважаючи на непоправні втрати, музейне зібрання набуває популярності.

У 1970-х роках музей поповнюється колекціями О.Підкопая – М.Підкопай, О.Крігер – М.Фрадкіна, К.Шпектор.

1986 рік ознаменований приєднанням Пархомівского історико-художнього музею (Краснокутськнй р-н). Цей музей, створений 1955 року шкільним вчителем О.Ф.Луньовим, має унікальну колекцію зразків образотворчого, декоративно-ужиткового мистецтва, пам'яток археології та історії. У його зібранні стародавні ікони, твори Т.Шевченка, І.Шишкіна, К.Крижицького, А.Архипова, О.Бенуа, С.Коньонкова, В.Касіяна тощо. Нині Пархомівський художній музей ім. О.Ф.Луньова є автономним відділом Харківського художнього музею.

З 1994 до 2012 року філією Харківського художнього музею був Музей народного мистецтва Слобожанщини, заснований 1991 року. Сьогодні, ставши відділом ХХМ, він володіє рідкісними зразками вишивки, кераміки, різьблення по дереву, народного живопису ХІХ–ХХІ століть.