Лозівський краєзнавчий музей

Лозівський краєзнавчий музей

Адреса: 64602, м. Лозова, вул. Жовтнева, 22

Телефони: (05745) 2-66-77

Графік роботи: Понеділок-П'ятниця 8:00-17:00, Субота 9:00-14:00, перерва 13:00-14:00

Ціни
Вартість квитка на 1 виставку складає:
• для дорослих – 2 грн;
• для учнів та студентів – 1 грн.

Вартість екскурсії – 5 грн.

Детальніше

Директор: Харченко В'ячеслав Іванович

Сайт: http://iploz.com/katalog/muzey/

Email: museum_lozova@ukr.net

Статус: • Районний (Міський)

Тип власності: Комунальний

Краєзнавчий музей – візитна картка міста. Він розташований на центральній вулиці міста. Двері його гостинно відкриті для численних відвідувачів. Функціонують 9 залів. Значна колекція експонатів відображає історію, етнографію, флору і фауну та різні сторони сучасності Лозівщини. Постійно готуються та відкриваються нові експозиції. Вони розташовані на площі близько 700 кв.м і представляють понад 20 тисяч оригінальних експонатів з історії Лозівщини.

Діючі експозиції і виставки: «Лозівщина з найдавніших часів», «Заселення краю», «Лозівщина у роки Великої Вітчизняної війни», «Лозова у XX ст.», «Розвиток промисловості в Лозовій», «Зародження житття на Землі», «Флора і фауна Лозівського району», «Техногенні катастрофи», «Музика та музична техніка в житті лозівчан». Виставковий зал: роботи місцевих майстрів, художня галерея із фондів музею.

Значна частина експонатів відображає історію Лозівщини. Її давнє минуле, на жаль, поки що залишається "білою плямою" на археологічних картах України, незважаючи на те, що наша територія була повністю заселена ще з часів палеоліту. Доказом цього можуть бути залишки поховань, знаряддя праці та предмети побуту різних археологічних культур і епох, знайдені в Лозівському районі. Серед поховань, які були відкриті, є і середньовічні. Речі з поховання кочівника, кам'яні баби ХІІ – ХІІІ ст. експонуються в залі музею. Також, представлені предмети козацької доби - шабля, глиняна фляга, фрагменти люльок.

Кількість музейних предметів - 21649. У фондах музею зберігається немало предметів та документів часів заснування міста (II пол. ХІХ ст.), зокрема фотографії, плани і розпорядження які показують розбудову залізниці, предмети побуту перших залізничників, меблі різних верств населення Лозової та навколишніх сіл - все це знайде місце в залах музею, як досить багата етнографічна колекція.

Одними з найцікавіших предметів в колекції музею є: половецька кам’яна баба 13 ст., рукописний Єрмолой 19 ст., ікона Параскеви П’ятниці 17 ст., фото проходження першого поїзда по ст. Лозова 1869 р., Орден Трудового Червоного Прапора УРСР з документом, Грамота Першої Кінної Армії, знак «Синя блуза», знак «ЦВК УСРР» № 28, грамота ВЧК ГПУ 1922 р., викопні рештки палеолітичних тварин – мамонта, шерстистого носорога, тура та інші.

Послуги, які надаються музеєм - обзорні та тематичні екскурсії, надання матеріалів для написання рефератів, курсових, дипломних робіт, робіт до Малої Академії Наук.

Історія музею

Витоки музею йдуть ще з 1964 року, коли ентузіасти міста і району почали збирати матеріали і експонати для відтворення історії Лозівщини. Очолив цю роботу секретар Лозівського міському партії Кравченко А.П. В раду музею увійшли вчителі історії, краєзнавці, працівники ідеології, ентузіасти цієї справи.

В 1966 міськвиконком прийняв рішення про створення історико-революційного музею. 15 жовтня 1967 року його було урочисто відкрито, а першим директором був затверджений Василь Іванович Бунякін, який аж до 1999 року, незважаючи на хворобу, брав найактивнішу участь в роботі музею.

В 1971 році комісія Міністерства культури УРСР, за великий внесок в справу патріотичного виховання, присвоїла музею звання "Народний музей". Потім, очолюваний в різні роки Є. М. Старцевою, Н. І. Чуриловою, В.С.Носовою, Н. О. Зубковою, музей став центром багатьох масових заходів - зустрічей з ветеранами війни, урочистих зборів, лекцій, уроків мужності.

В 1989 році Рада Міністрів УРСР прийняла постанову про присвоєння музею статусу державного, для нього було виділено окреме приміщення колишнього дитячого садка, яке вирішено було реконструювати за спеціаль­ним проектом. В 1990 році ця робота розпочалася. Величезні зусилля доклали до неї тодішні директор музею В. С. Носова, наукові співробітники, які не лише поповнювали в цей час фонди музею, а й займалися будівельними турботами. А вже 9 травня 1995 року музей прийняв своїх відвідувачів в новому чудовому приміщенні в чотирьох залах: Великої Вітчизняної війни (оформлявся за тематико-експозиційним планом, розробленим науковим співробітником О.В.Суарес), сільського і міського побуту XIX - початку XX ст. (експозиція підготовлена і оформлена науковим співробітником Т.Г.Івахненко). Два виставкових зали - професійного і самодіяльного мистецтва були підготовлені мистецтвознавцем музею А. В. Задорожньою.

Протягом 5 років велися роботи над залом палеонтології. Науковий співробітник Л. О. Потупіна у співдружності з художниками - харків'янами підготувала зал до вересня 1996 року. У 1997 році було відкрито зал Флори і фауни Лозівського району, який було реконструйовано у 2003 році. У 2001 відкритий зал історії Лозівського ковальсько-механічного заводу, підприємства, завдяки якому почалася розбудова м. Лозова, а населення збільшилося більш ніж у 2 рази.

У зв'язку з постійним находженням нових експонатів, історичними дослідженнями наукових співробітників, до 135-річчя м. Лозової реконструйовано зал Великої Вітчизняної війни (Лозівщина і лозівчани у роки Великої Вітчизняної війни).

Діяльність музею спрямована як на постійних відвідувачів, так і на тих, хто тільки відкриває для себе духовну скарбницю рідного краю, а також на гостей нашого міста, які прагнуть скласти реальну і повну картину життя Лозівщини.