Приколотнянський музей Героя Радянського Союзу К.Ф.Ольшанського

Адреса: 62630, смт Приколотне, вул. Шкільна, 2

Телефони: (05752) 98-2-87 (066) 127-58-29

Графік роботи: Понеділок-П'ятниця 8:00-17:00, перерва 12:00-13:00

Ціни
Відвідування безкоштовне.

Детальніше

Директор: Гостудим Тетяна Миколаївна

Email: vburluk@ukr.net

Статус: • Районний (Міський)

Тип власності: Комунальний

Дістатися до смт Приколотне можна із Харкова автобусами з автостанції на Пролетарській за напрямком «Харків – Вільхуватка» (через Приколотне).

Музей поділяється на два підрозділи:1-й - експозиційний, 2-й – фондовий. Експозиційний підрозділ складається із трьох виставочних залів.

Перший зал – розповідає про родовід родини Ольшанських і життя Приколотного до часів Великої Вітчизняної війни. Костянтин Ольшанський народився в 1915 році 26 травня. Хлопчика хрестили в Преображенському храмі в слободі Великий Бурлук, у день Святого Костянтина. Дитячі роки Костянтина пройшли в Приколотному. Його батько Федір Лукич Ольшанський робив завідуючим відділення Федорівського бурякорадгоспу. Ф.Л.Ольшанський був талановитим керівником, він за лічений час піднімав занедбане господарство на достатній рівень, і тому родина Ольшанських часто переїздила з одного господарства в інше, куди переводили Ф.Л.Ольшанського. Шкільні роки Костянтина пройшли в місті Бєлгород, де він навчався в місцевій школі і ФЗУ. Отримав професію помічник машиніста потяга.
Коли розпочалась Велика Вітчизняна війна К.Ф.Ольшанський проходив службу в армії. Він кінчає курси молодших лейтенантів і відправляється на фронт. Своє перше бойове хрещення отримав при обороні міста Севастополь.

Другий зал музею присвячений періоду Великої Вітчизняної війни. В цьому залі всі документи і фотографії пов'язані з історією 384 ОБМП, в якому проходив службу К.Ольшанський. В цьому залі представлена діорама «Зруйноване приміщення контори порту елеватора міста Миколаєва», яка супроводжується показом слайдів і голосом диктора про подвиг героїв-ольшанців, який був здійснений при звільнені міста Миколаєва. В цьому залі представлені документи, які розповідають про присвоєння звання Героя Радянського Союзу учасникам миколаївського десанту.

Третій зал музею присвячений післявоєнним часам Приколотного і увічнення пам'яті героїв-ольшанців. В цьому залі представлені документи і фотографії, пов'язані з історією Приколотнянського олійного заводу, який є основним спонсором створення музею. В цьому залі представлені картини київських художників, які відобразили події часів Великої Вітчизняної війни. Цей зал також супроводжується показом слайдів і розповіддю диктора.

Фондові колекції:

Загальна кількість одиниць зберігання музею – 2356: із них основний фонд – 1861 одиниць; науково-допоміжний – 495 одиниць. В музеї є музейна бібліотека, яка нараховує 180 одиниць. Цікаві та цінні експонати музею – це особисті речі родини Ольшанських, декоративно-ужиткові предмети Слобожанщини к. ХІХ – ХХ ст.

Діючі експозиції і виставки:

В 2012 році було проведено 221 екскурсію, організовано і проведено 18 виставок:

1. «Збережемо пам’ять про подвиг» - виставка фотодокументів, публікацій, присвячених 69-й річниці звільнення Приколотного.
2. Виставка публікацій, присвячених виведенню радянських військ з ДРА.
3. «Шляхи мужності і слави», виставка фотодокументів, публікацій, присвячених 68-й річниці подвигу героїв-ольшанців.
4. Виставка публікацій, присвячених 26-й річниці Чорнобиля – «Дзвони Чорнобиля».
5. Виставка предметів на ІІІ туристичному бієнале: «Мій рідний край, моя славетна Великобурлуччина».
6. «Війна очима дітей», виставка дитячого малюнку.
7. «Подвиги в ім’я Вітчизни», виставка фотодокументів, публікацій, присвячених 67-й річниці Перемоги.
8. «18 травня – Всесвітній День музеїв», виставка фотоматеріалів.
9. «Пам’ятки сивої давнини», виставка етнографічних виробів Слобожанщини к. ХІХ - п. ХХ ст.
10. «Історія нашого краю в вишивках», виставка рушників ХХ ст.
11. «Регіони України: вчора, сьогодні, завтра», виставка фотодокументів, публікацій, присвячених 21-й річниці Незалежності України.
12. Виставка публікацій до Дня державного прапора України.
13. «Народні майстри Приколотного», виставка виробів мешканців селища.
14. «Партизанський рух на Великобурлуччині», виставка фотодокументів, публікацій, присвячених підпільному та партизанському русі на території ВБурлуцького району.
15. Виставка, присвячена 68-й річниці визволення України від німецьких загарбників – «Відлуння війни».
16. «Життя віддане людям», виставка речей, фотодокументів, публікацій, присвячених 74-й річниці з дня народження В.О.Щербаня.
17. «Голодомор в Україні 1932-1933 рр», виставка фотодокументів, публікацій, присвячених 79-й річниці Голодомору.
18. Виставка дитячого малюнку, присвячена Дню захисника Вітчизни.

З нагоди святкування державних та народних свят у районному Будинку культури були оформлені виставки робіт місцевих майстрів селища. Виїзні виставки експонувалися в шкільній бібліотеці Приколотнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та селищній бібліотеці. Прийняли участь у ІІІ обласному туристичному бієнале, Великому Слобожанському ярмарку.

Історія музею

Музей створено 24 березня 1964 року в пам'ять про десантний загін під командуванням К.Ф. Ольшанського, який 26 березня 1944 року висадився в тилу ворога на території Миколаївського морського торгівельного порту і більше двох діб бився з переважаючими силами противника, відбив 18 запеклих атак ворога і відстояв зайняті позиції.