Краєзнавчий музей Печенізького району ім. Т.А.Суліми

Краєзнавчий музей Печенізького району ім. Т.А.Суліми

Комплексний

Адреса: 62801, смт. Печеніги, пров. Поштовий, 1

Телефони: (05765) 6-14-17

Графік роботи: Понеділок-Субота 8:00-17:00, перерва 12:00-13:00 (кожна третя субота місяця з 8:00-14:00 без обідньої перерви)

Ціни
Вартість квитка складає:
• для дорослих – 5 грн;
• для учнів та студентів – 3 грн.

Вартість екскурсії – 20 грн.

Детальніше

Директор: Драгункіна Валентина Миколаївна

Email: kraznavchy.muzej@gmail.com

Статус: • Районний (Міський)

Тип власності: Комунальний

Краєзнавчий музей Печенізького району ім. Т.А. Суліми є основнoю родзинкою для всіх туристичних маршрутів, пунктом візиту всіх делегацій, фасадом рідного краю.

В інтер`єрах його експозиційних залів дбайливо зберігаються витвори мистецтва, документи, книги, предмети побуту, особисті речі, родинні фотографії – красномовні свідки минулих подій. Взагалі на державному обліку музею знаходиться близько 3,3 тисяч предметів, які занесені до головного та науково - допоміжного фондів. Клопітка робота по музеєтворенню ведеться за сімома групами зберігання: писемні, нумізматика, декоративно - прикладне мистецтво, образотворче мистецтво, фотодокументи, археологія та інше.

Основою музейної збірки стали, тепер вже унікальні, предмети з колишнього Громадського історичного музею ім. Г.І.Петровського селища Печеніги, який за рішенням Печенізького райвиконкому 21 грудня 1960 року був відкритий в одній з кімнат районного Будинку культури і 21 грудня 2010 року відзначив свій піввіковий ювілей. Зараз музей вже налічує 12 виставкових кімнат, фондосховище, три адміністративні та дві господарчі кімнати.

Особливу цінність мають археологічні знахідки, ця колекція в основному складається з розкопок могильних курганів катакомбної культури III тис. до н.е. та поселення доби неоліту V- ІV тис. до н.е.

Краєзнавчий музей Печенізького району ім. Т.А. Суліми відвідують не тільки мешканці району та області, а й гості з регіонів України, Росії, ближнього зарубіжжя, а також Польші, Ізраїлю, Лівану, Франції, Японії, Китаю. Сьогодні музей є невеликим острівцем історичної спадщини, в ньому гармонійно поєднуються минуле і сучасне.

Історія музею

Музей був відкритий 26 березня 2002 року. Він має декілька особливостей, поєднання яких надає йому рис унікальності. Він розмістився в історичній будівлі, що знаходиться на державному реєстрі, як пам`ятка історії. Будівля збудована ще в 1854 році уланами та входила до комплексу будівель військового поселення, а з 1869 року Новобєлгородського (Печенізького) каторжного централу, в якому відбували покарання різні злочинці та політичні в’язні: Долгушин, Алексєєв, Мишкін, багато громадян з Польщі.

Першостворювачами музейної Печенізької скарбниці були поважні, всім добре відомі односельці. Корифеєм музейної справи ми вважаємо голову ради музею, вчителя – історика Матяша Михайла Івановича. До складу ради також увійшли: Свояволя Іван Спиридонович, Нечипуренко Василь Лаврентійович, Лизогуб Марія Несторівна, Моргун Клавдія Борисівна, Редько Олексій Григорович, Добробаба Ліпа Олександрівна, Цудило Ірина Павлівна, Цудило Михайло Олександрович, Бульченко Василь Іванович, Пивоваров Микола Андрійович.

У музею, як у долі кожної живої людини, були свої злети і падіння, забуття і відродження не лише особисто закладу, а й історії рідного краю. Відверте переймання долею музею у 80-х роках стало його відродження завдяки голові Печенізької селищної ради Піддубному Анатолію Антоновичу та Сулімі Трохиму Ананійовичу, а з 2000 року – Мотузному Сергію Івановичу, завдяки якому музейний вогник знову загорівся.