Художньо-меморіальний музей І. Ю. Рєпіна

Художньо-меморіальний музей І. Ю. Рєпіна

Адреса: 63503, м. Чугуїв, вул. Р. Люксембург, 8

Телефони: Меморіальний музей: (05746) 2-22-77, 2-55-51 Краєзнавчий музей: (05746) 2-34-20 Художня галерея: (05746) 4-11-43, 4-11-94

Графік роботи: Вівторок-Неділя 8:30-17:00. Останній вівторок місяця - санітарний день. Дні відкритих дверей – 18 травня та 5 серпня.

Детальніше

Директор: Бучаста Світлана Іванівна

Сайт: http://www.repin.in.ua

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100003916734089

Email: Chuga365@yandex.ru

Статус: • Обласний

Тип власності: Комунальний

Проїзд з Харкова: від станції метро «Пролетарська» маршрутним таксі чи автобусом до автостанції Чугуїв. Власним автотранспортом проїзд трасою Київ-Харків-Довжанський до міста Чугуєва.

На сьогодні музей об’єднує три музеї на правах відділів: меморіальний, краєзнавчий та художню галерею.

Музейна збірка нараховує 15935 одиниць.

Музей має перспективи включення до свого складу нерухомих пам’яток, пов’язаних з ім’ям видатного художника та отримання статусу музею-заповідника.

Діяльність наукового колективу музею багатогранна. Археологічні та краєзнавчі дослідження останніх років ввели до наукового обігу багато нових фактів з історії міста. Сьогодні музей активно вводить нові методи спілкування з аудиторією, враховуючи інтереси і запити суспільства.

Виставки професійних художників, майстрів народної творчості, відкриття нових талантів, творчі зустрічі, служать естетичному вихованню населення міста.

Щорічно 5 серпня музей святкує День народження І.Ю. Рєпіна. Цього дня традиційно відкриваються нові виставки, як художні, так і історичні. Свято супроводжується різними театралізованими заходами, а також святковим чаюванням «Ілля Рєпін пригощає».

Меморіальний музей розташований в маленькому будинку часів військових поселень, де з жовтня 1876 до вересня 1877 року жив Ілля Юхимович Рєпін з сім'єю. Основна увага в експозиції меморіального музею надана чугуївському періоду в житті і творчості І.Ю.Рєпіна, а також тісним зв'язкам художника з Україною, які не уривалися впродовж всього життя.

У передній та вітальній кімнатах відтворена меморіальна обстановка, експонуються оригінальні речі, що належали Іллі Юхимовичу та його рідним. Невеликі, але змістовні експозиції розповідають про дитячі роки майстра та розкривають тему любові до батьківщини, до України в його творчості. Унікальними є представлені у музеї роботи місцевих живописців та іконописців другої половини ХІХ ст. – чугуївських вчителів Рєпіна. Музей експонує чотири оригінали ікон, що належать пензлю великого майстра і були написані ним у віці з 14 до 18 років: “Иисус Христос в терновом венце”, «Володимирська ікона Пресвятої Богородиці», “Воскресение”, “Вознесение”. Вони дуже яскраво характеризують ранню, майже невідому, творчість художника. Більш пізні роботи Іллі Юхимовича: портрети М.В.Верьовкіної та Є.В. Сапожникової, малюнки, офорти, подаровані музею до відкриття, логічно доповнюють розповідь про творчість. За роки роботи фонди музею значно збільшилися і включають окрім рєпінських оригіналів роботи відомих художників рєпінського оточення таких як В.Сєров, В. Маковський, П.Верещагін, М. Пімоненко, І. Пєлєвін.

У 1989 році на садибі музею відбулась реконструкція невеликого залінійного будинку, де у 1876-77 роках була розташована майстерня І.Ю. Рєпіна. Дерев'яний будиночок, де знаходилася майстерня, не зберігся. Зруйнований під час війни, він був відбудований наново за архівними матеріалами, знайденими в Києві.
В майстерні були створені чудові портрети двоюрідного брата Трохима Петровича Чаплигіна, красуні Софії Любицької, галерея портретів людей з народу – «Мужичок из робких», «Парубок из Мохначей», «Мужик с дурным глазом» та інші.

Художня галерея розміщена в унікальному пам'ятнику архітектури ХІХ століття - будівлі Штабів військових поселень. В експозиції представлені твори відомих живописців, графіків, майстрів прикладного мистецтва - Лауреатів Державної премії ім. Іллі Рєпіна.
В галереї представлені твори таких відомих російських художників як Бродська Л.І., Грицай О.М., Загонек В.Ф., Коржев Г.М., Курнаков А.І., Лактіонов О.І., Ромадін М.М., Сидоров В.М., Стожаров В.Ф., брати Ткачови, Угаров Б.С., Фомін М.П. та ін.

Вражає різноманітністю жанрів експозиція лауреатських робіт в області декоративно-прикладного мистецтва. Яскраві фарби жостовських підносів, павловопосадських шалей, хохломського посуду, ніжна блакить Гжелі, павутина вологодських мережив, казковий розпис городецьких дощок і шкатулок Палеху, тонке різьблення по кістці якутських майстрів широко представляють палітру народних промислів Росії.

Гармонійно доповнює основну експозицію виставка робіт художників - учасників Міжнародного рєпінського пленеру, який проводиться в Чугуєві вже 13 років.

Активна виставкова робота музею дозволила за невеликий час сформувати колекцію робіт сучасних художників України та Слобожанщини зокрема. Частина її час від часу виставляється у виставковому залі галереї.

У офіцерському будинку періоду військових поселень розташований краєзнавчий музей, експозиції якого розповідають про багатовікову історію міста, що подарувало світу великого художника. Ідея створення краєзнавчого музею в Чугуєві виникла ще в 1916 році. Тоді за ініціативою відомого історика і етнографа професора Сумцова був обстежений Шляховий палац з метою створення в ньому Музею старовини. Але революція і наступні події надовго відсунули цей момент. Лише 15 грудня 1984 року в Чугуєві вперше відкрилися двері краєзнавчого музею. Він розміщений в офіцерському будинку періоду військових поселень (вул. Гвардійська, 10).

Експозиції музею розповідають про унікальну історію найдавнішого міста Слобожанщини. Збірка музею включає в себе старовинні меблі, створені руками чугуївських майстрів, одяг, зброю, нагороди, етнографічні матеріали, археологічні знахідки, документи і фотографії різних років.

У музеї діють постійні експозиції, присвячені заснуванню міста, військової історії, етнографії, виставки з фондів музею, приватних колекцій і інших джерел. Вони розкривають сторінки минулого: від стародавнього салтовського городища 8-10 ст. до сьогоднішнього дня. Відвідувачі музею можуть побачити унікальну знахідку археологічного сезону-2005 - тамгу князя Мстислава Великого, сина Володимира Мономаха, познайомитися з археологічною колекцією музею.
Незмінний інтерес у відвідувачів викликає експозиція «Чугуївщина в роки Великої Вітчизняної війни», яка розкриває сторінки героїчної минувшини, містить зразки унікальної військової уніформи, предмети військового побуту, а також зброю РККА і Вермахту з 1935 по 1945 рр.
Не менше цікавою є колекція нумізматики, яка збиралася впродовж двадцяти років і на сьогоднішній день складає близько тисячі предметів. В неї входять античні монети, монети польсько-литовського періоду, гроші Російської імперії, купюри періоду Тимчасового Уряду, перші грошові знаки Української Народної республіки, монети і рублі СРСР, окупаційні бони періоду другої світової війни, гроші зарубіжних держав, що характеризують різні періоди історії – від шведських монет 17 ст. до сучасного долара.

Старовинна будівля, призначена для приїзду государя імператора (1819 р.), пізніше перейменована в Шляховий палац є частиною музейного комплексу і використовується в літній час як виставкові зали.
Двері музею завжди гостинно відкриті для відвідувачів, а їх протягом року буває близько 20 тисяч. Гостями музею є не тільки наші співвітчизники, але і туристи з близького і дальнього зарубіжжя.

Історія музею

Перші спроби організації музею Іллі Юхимовича Рєпіна на батьківщині були зроблені за його життя та за його безпосередньої участі. Ще у 1914 році громадськість Чугуєва та Харкова виступила з такою ініціативою. Міська дума намітила будинок під музей та виділила кошти на його придбання, але Перша світова війна порушила плани.

Друга спроба будівництва музею була здійснена у 1936 році. Червоноармійці провели велику роботу зі збору інформації про родину художника, його дитячі та юнацькі роки, виконали чудові малюнки рєпінських місць Чугуєва та околиць.

З початком війни у 1941 році роботи були зупинені, а зібрана колекція втрачена. У 1944 році, незважаючи на великі труднощі, відмічався 100-річний ювілей І. Ю. Рєпіна. Було закладено парк його імені та встановлено стелу на місці будинку, де народився художник за проектом відомого художника Страхова. Харківські художники виконали цікаву серію робіт присвячених Чугуєву.

Художньо-меморіальний музей І. Ю. Рєпіна створено 3 серпня 1969 року згідно Постанови Ради Міністрів УССР № 2240 від 14 травня 1968 року. Перших відвідувачів меморіальний дім-музей прийняв 3 серпня 1969 року напередодні 125-ої річниці з дня народження художника. У створенні першої експозиції місцевим ентузіастам велику допомогу надала художня громадськість та фахівці музейної справи Києва, Москви, Ленінграда, Харкова. Цінні експонати передали у дар Київський музей російського мистецтва, Державна Третьяковська галерея, музей-садиба “Пенати”, Харківський художній музей.