Сахновщинський районний історико-краєзнавчий музей

Сахновщинський районний історико-краєзнавчий музей

Адреса: 64501, смт Сахновщина, вул. Червоноармійська, 14

Телефони: (07562) 3-15-87

Графік роботи: Понеділок-П'ятниця 8:00-17:15, перерва 12:00-13:00

Ціни
Відвідування безкоштовне.

Детальніше

Директор: Прядко Ніна Миколаївна

Email: muzey.sah@gmail.com

Статус: • Районний (Міський)

Тип власності: Комунальний

Сахновщинський районний історико-краєзнавчий музей розташований в центрі селища на території Сахновщинської гімназії. Він є одним із об’єктів туристичного маршруту «Визначні місця Сахновщини».

Місцезнаходження музею дуже зручне: 5 хвилин ходу від автостанції і залізничного вокзалу. Є можливість припаркувати автобус прямо біля музею.

Загальна площа музею 184 кв. м, площа експозицій – 142 кв. м. Фонди музею нараховують близько семи тисяч музейних предметів (6682), з них основного фонду – 1337.

Основні експозиційні відділи музею:
- «Наш край в далекому минулому»
- «Природа рідного краю»
- «Етнографія»
- «Жовтневий переворот та громадянська війна»
- «Колективізація району. Голодомор 1932-1933 р.р.»
- «Велика Вітчизняна війна»
- «Повоєнний відбудовчий період»
- «Розвиток колгоспного виробництва»
- «Переробні підприємства району»
- «Освіта і культура».

Стаціонарна експозиція «Наш край в далекому минулому» знайомить відвідувачів з історією заселення краю, з його найдавнішими поселеннями. Цікавими експонатами представлений відділ «Природа рідного краю»: зуб мамонта, який було знайдено в піщаному кар'єрі села Великі Бучки, клешня велетенського рака, виявлена на березі річки Оріль. Мальовничі куточки природи рідного краю відображені на картинах місцевих художників: І.І.Козирода, Г.П.Мацегори, А.І.Стрельченка.

В залі «Етнографія» можна побачити старовинні предмети побуту та знаряддя праці. Унікальним експонатом є братиня – посуд для пиття меду та вина запорізьким козаками. Виготовлено її з дерева м'якої породи. Можна лише собі уявити, в чиїх руках наших славних предків вона перебувала. Не менш цікавим є ткацький верстат 1907 року. Наші відвідувачі, особливо діти, звертають увагу на дитячу колиску, яку змайстрували в 1898 році. Гордістю нашого музею є колекція старовинних чоловічих та жіночих сорочок. Милують око рушники різного призначення. Особливо цінним є весільний рушник, вишитий на початку ХХ століття та жіноча сорочка, якій більше ста років.
До унікальних писемних експонатів можна віднести Похвальний лист учня Дубовогрядського земського початкового народного училища – Митрофана Безуглого, виданий в 1907 році.

Особливою популярністю серед відвідувачів користується стаціонарна експозиція, яка розповідає про героїзм сахновщан у роки Великої Вітчизняної війни: окупація району, партизанський рух, звільнення селища та району від німецько-фашистських загарбників.

Колгоспне виробництво, переробні підприємства, освіта та культура району представлені в останній експозиції.

Цінні матеріали має музей щодо відомих людей Сахновщини: видатних громадських та державних діячів, представників галузі науки, військових діячів, діячів культури і мистецтва, письменників, поетів тощо.

В музеї постійно експонуються тимчасові тематичні виставки, присвячені пам’ятним подіям і датам. Практикує музей і пересувні експозиційні виставки. Експонати районної музейної установи неодноразово демонструвалися і в місті Харкові.

На базі експозицій і виставок музею проводяться уроки пам’яті, зустрічі з ветеранами, тематичні виховні години та інші культурно-освітні заходи.

Історія музею

Свою роботу музей розпочав 5 листопада 1967 року, маючи статус неофіційного, недержавного, некомунального. Ініціатором його створення був учитель української мови і літератури Звізденко Василь Іванович. Під його керівництвом музей діяв у різних пристосованих приміщеннях. Саме В.І.Звізденку ми завдячуємо за те, що в Сахновщині з’явився музей. Разом із групою вчителів-ентузіастів він зібрав велику кількість експонатів та відповідно оформив декілька експозицій. Активними помічниками у створенні музею були вчителі Сахновщинської середньої школи №1 Карпусь Олександра Андріївна, Кутенко Іван Тихонович, Рясний Михайло Євдокимович, Іванов Ігор Іванович, Приходько Федір Петрович. До створення музею доклали чимало зусиль багато пересічних сахновщан, які допомагали у зборі музейних предметів. Спочатку це був просто склад старих речей. Коли у середині 70-х років В.І.Звізденко відійшов від справ за станом здоров’я, музей очолив (спочатку на громадських засадах) Ф.П.Приходько і був його директором до 2000 року. Десять років на посаді директора працювала Валентина Андріївна Данильченко. Починаючи з 1967 року музей функціонує в частині приміщення старої школи №1.