Музей бойового братерства у с. Соколово

Музей бойового братерства у с. Соколово

Адреса: 63420, с. Соколове, вул. Отакара Яроша, 8

Телефони: (05747) 3-09-75

Графік роботи: Понеділок–П’ятниця 8:00-15:00, Субота 9:00-14:00

Ціни
Вартість квитка складає:
• для дорослих – 8 грн;
• для дітей – 4 грн.

Детальніше

Директор: Куц Олександр Іванович

Статус: • Районний (Міський)

Батьківська установа: Зміївський краєзнавчий музей

Музей знаходиться у лівому крилі першого поверху Соколівського сільського будинку культури.

Експозиції:
1 зал - Становлення України і Чехословакії у міжвоєнний період. Початок Другої світової війни та перерозподіл Європи.
2 зал - Велика Вітчизняна війна. Бойове хрещення чехословацького батальйону в боях під с.Соколове. Бойові дії на Харківщині.
3 зал - Бойовий шлях радянських та чехословацьких підрозділів. Визволення
України та Чехословакії від фашистів.
4 зал - Діяльність ветеранів та ветеранських організацій України та Чехії.
5 зал - Дружні зв’язки братніх держав сьогодні.

Експозиція присвячена подіям березня 1943 року, коли чехословацький батальйон під командуванням підполковника Л. Свободи, разом з радянськими солдатами, тримав оборону по р. Мож, щоб уповільнити наступ німецько-фашистських військ на Харків.

У першій залі музею розміщені археологічні, нумізматичні експонати, твори живопису, декоративно-прикладного мистецтва, що розповідають про с. Соколове періоду заселення Слобожанщини.

Експозиція другої зали відображає бойовий шлях чехословацьких військових формувань від с. Соколово до Праги – фото і документи, особисті речі, обмундирування чехословацьких воїнів, зразки бойової техніки часів війни.

Основу третьої зали складають сувеніри, подарунки офіційних делегацій та гостей із Чехії та Словаччини.

У фондах музею 3918 експонатів.

Історія музею

За роки свого існування музей прийняв близько 2 млн 215 тис. відвідувачів. Представники більше 100 країн світу ознайомилися з його експозицією. У фондах музею налічується близько 4-х тисяч експонатів і серед них знаменита діарама «Бій в с.Соколове 8 березня 1943 року».
Саме з цього бою, здавалося б, невеликого епізоду в історії Великої Вітчизняної війни, все і почалося. У цей день на боці Червоної Армії вступив у бойові дії проти нацистів 1-й Окремий чехословацький батальйон під командуванням підполковника Людвіка Свободи.

Вранці 8 березня 1943 р. гітлерівці кинули на позиції роти надпоручика Отакара Яроша 60 танків і близько двох батальйонів піхоти на 14 бронетранспортерах.Чехословацькі воїни мужньо зустріли ворога і тільки чисельна перевага в техніці і живій силі дозволила фашистам потіснити захисників села і увірватися у Соколове. У бою загинуло багато радянських і чехословацьких воїнів. Багато з них нагороджено орденами і медалями СРСР та Чехословакії. А надпоручику О.Ярошу, першому серед іноземних громадян, посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Після війни земляки і учасники бою почали відвідувати могили своїх товаришів і місце бою. Такі візити на різних рівнях частішали. Це спонукало місцеву владу приділити більше уваги упорядкуванню центральної частини села. В 1950 р. на місці поховання червоноармійців і чехословацьких воїнів встановлено цегляний пам`ятник замість першого дерев`яного, а в 1958 р. створено музей радянсько-чехословацької дружби при Соколівській середній школі з ініціативи громадськості села і активній допомозі колективу Харківського історичного музею. Першим його завідуючим став молодий учитель Соколівської школи А.І. Шемет,
6 березня 1968 року за участю керівників області, району, представників посольства Чехословаччини в СРСР, учасників боїв за Соколове урочисто відкривається новозбудований музейно-культурний комплекс. Керівником закладу було призначено К.М. Коваленко, яка потім 35 років поспіль обіймала цю посаду.

Центральне місце в експозиції відведене діорамі «Бій в с. Соколове 8 березня 1943 року», над якою протягом 3-х років працювали відомі харківські художники-баталісти В. Мокрожицький, В. Парчевський, І. Єфроімсон.

Непрості часи переживав музей у переломні 90-ті роки минулого століття. Великі суспільно-політичні зміни накладали відбиток на його діяльність. У 1994 році Соколівський музей переходить у підпорядкування Зміївського краєзнавчого музею.

За характером та змістом цей музей є великим історичним пам’ятником для чотирьох держав: України, Росії, Чехії та Словакії, а його значення вийшло далеко за межі села Соколове.

Сьогодні створена нова експозиція музею і побудована вона вже з урахуванням реальної, сучасної інформації про події Великої Вітчизняної війни, про персоналії цієї війни і їх роль у ході великих перемог та великих поразок, про події, які відбувалися на світовій арені в післявоєнний період.