Великобурлуцький краєзнавчий музей

Комплексний

Адреса: 62602, смт Великий Бурлук, вул. Радянська, 35

Телефони: (05752) 5-41-31 (05752) 5-21-53 факс

Графік роботи: Вівторок-Субота 8:00-17:00, перерва 12:00-13:00

Ціни
Відвідування безкоштовне.

Детальніше

Директор: Куценко Тамара Олександрівна

Email: v_ot_kul@mail.ru

Статус: • Районний (Міський)

Тип власності: Комунальний

Великобурлуцький районний музей має краєзнавчий профіль. Його експонати розкривають історію краю, є першоджерелом знань про заняття, культуру, побут жителів Великобурлуччини протягом декількох століть.

До музею можна дістатися таким транспортом: з м. Харкова автобусом «Великий Бурлук - Харків», «Харків – Валуйки» з автовокзалу «станція метро «Пролетарська» та маршрутним таксі. З м. Куп’янськ автобусом «Куп’янськ-Вовчанськ» зупинка «Великий Бурлук» та потягом «Куп’янськ-Вовчанськ» зупинка «Селищна».

Експонати розміщені в 5-ти залах музею в хронологічній послідовності історії краю. Фонд його складає 3247 експонатів. В музеї є фото будинку Захаржевських-Задонських у якому в 1919 році Ізенбеком були підібрані „дерев’яні дощечки” – „Велесову книгу” – своєрідний літопис про те, як наші предки відвойовували свою територію, духовні надбання, самобутність, виборювали право на життя. Карта „Путь руських полків у 1185 році у половецьку землю” підтверджує, що через наш край проходило військо Ігоря Святославовича, закипали січі грізні, земля наша зрошувалась кров’ю ратоборців, засівалась кістками білими, сходило на ній горе людське. Історія нашого краю того часу є сторінкою шедевра світової літератури – „Слово о полку Ігоревім”.

В музеї є унікальні експонати. Один із них це лапа двоголового орла герба царської Росії з кулею в його пазурах та уламок ювілейної дошки – свідчення залишків пам’ятника, присвяченого 300-річчю династії Романових, установленого в 1913 р. у Великому Бурлуці на території сучасного парку, знищеного у 1917 р., піддубні дзвіночки, церковні; знаряддя праці селян – дерев’яна соха (ХVІІ ст.), вироби ковалів-ремісників; діючий ткацький верстат, який майже два століття слугував селянам с. Горяне – ткали полотно. Передала його музею Задорожна О.С. Значне місце займають рушники з домотканого полотна – невід’ємні атрибути багатьох обрядів і звичаїв. Що не рушник, то новий витвір мистецтва. Вишивали, в основному, червоними і чорними нитками. Але яку красу, яке свято для душі створили наші великобурлучанки. Відтінками усіх настроїв від тихого смутку до пристрасного мажору, дихають їх вишиванки. Велика колекція вишитих теж на полотні жіночих сорочок. Особливо красиві одноколірні вишивки. Всього білу нитку і два шви, лиштву і вирізування, використали вишивальниці. Таку вишивку порівнюють з віртуозною грою на одній струні, досконалістю пів тіньового малювання.

Унікальним експонатом (періоду Великої Вітчизняної війни) є уламок танкової броні з навареним написом „Пам’ять тов. Лобанова А.Я.” Цінною є рукописна книга „Бурлук з околицями” 1975 р. Величка І.І. З покоління в покоління передають бурлучани пам’ять про Г.С.Сковороду, який неодноразово перебував у Великому Бурлуку, був частим гостем Я.М.Захаржевського. Цим подіям присвячено окремий стенд музею.

Ряд експонатів і стендів відображають період Великої Вітчизняної війни. Електрифікована карта „Герої Радянського Союзу Великобурлуччини, подвиги героїв-великобурлучан в чеканках, відтворені В.Івченко; „57-ма армія – дорогами війни”, де вміщені фото бур лучан, які влилися в цю армію; експозиція „Ризикуючи своїм життям”; макет „Битва за червону школу”; стенди, присвячені героям Радянського Союзу, а їх 10 зростила земля бурлуцька, а також 23 Герої Соціалістичної праці. Експонуються в музеї нагороди – свідки подвигів великобурлучан, оформлені в своєрідній книзі „Ніхто не забутий”, празький журнал „Сигнал” зі статтею „Нерозлучні друзі” чехословацької журналістки Яни Мусілової, яка розкрила подвиг Кучеренка і Купіна (з Великобурлуччини), здійснений на землі Чехословакії, сотні спогадів ветеранів Великої Вітчизняної війни, які лягли в основу книги „Ратоборці землі бурлуцької” Оковитої К.О.

Музей проводить тематичні і оглядові екскурсії, уроки мужності та уроки по народознавству, зустрічі, лекції, бесіди. Щорічно у залах музею та за його межами (у закладах культури, освіти, медицини) працівники музею проводять понад 10 виставок, на яких експонуються предмети з фонду музею, роботи місцевих художників, фото майстрів, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

Історія музею

Створено краєзнавчий музей за рішенням Великобурлуцької районної Ради народних депутатів від 24 березня 1967 року. В 1991 році колегія обласного управління культури присвоїла йому звання „народного”. На сьогодні музей підпорядковано сектору культури і туризму Великобурлуцької райдержадміністрації. Спочатку музей розміщався в одній з кімнат при Будинку піонерів по вулиці Леніна. 18 травня 1982 року для відвідувачів було відкрито музей в приміщенні по вулиці Радянській.