Національний меморіальний комплекс «Висота маршала І.С.Конєва»

Національний меморіальний комплекс «Висота маршала І.С.Конєва»

Адреса: 62369, смт. Солоницівка

Телефони: (05763) 7-31-42 (057) 762-63-61

Графік роботи: Вівторок-Неділя 9:00-17:00

Ціни
Вартість квитка на 1 виставку складає:
• для дорослих – 8 грн;
• для учнів, студентів та курсантів – 3 грн;
• для іноземних громадян – 15 грн.

Детальніше

Директор: Гаврюшенко Володимир Єгорович

Сайт: http://mvk.kharkov.ua/

Email: visotakoneva@rambler.ru

Статус: • Національний

Тип власності: Державний

Дістатися до музею можна від ст. метро «Холодна Гора» термінал, маршрутне таксі: «Харків-Вільшани» (№152), «Харків-Бермінводи» (№159) - до зупинки «Щорса».

Музей «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», загальною площею 1950 кв.м, є першим та єдиним в Харківській області музейним закладом, будівля якого споруджена за спеціальним проектом, що відповідає умовам експонування та охорони предметів Державного музейного фонду України. Втілення сучасних принципів безбар’єрної архітектури дає змогу вільного відвідування музею інвалідами.
Провідна ідея експозиції полягає у відтворенні музейними засобами подій Великої Вітчизняної війни як найбільшої народної трагедії і найвеличнішого подвигу в ім'я майбутнього. Увага відвідувачів акцентується на трагічній складовій ІІ світової війни. Адже на Харківщині за 1941-1943 роки загинуло майже півмільйона військовослужбовців та цивільного населення, з фронтів до рідних домівок не повернулося 2/3 жителів області.

Головну експозицію музею розміщено в 7-ми залах, які по спіралі спускаються до низу. Два інші зали використовуються для тимчасових виставок. Зала Слави, загальною площею 125 кв.м, знаходиться в центрі будівлі музею «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років». В ній проводяться всі важливі святкові заходи, демонструються документально-хронікальні та художні фільми, присвячені подіям Великої Вітчизняної війни.

Двоповерхова будівля музею максимально прив'язана до місцевості та інших об'єктів комплексу. Загальна площа 1000 квадратних метрів. Площа експозицій 650 квадратних метрів. У музеї 7 експозиційних, 2 виставкові зали та центральний зал Слави.

В експозиції передбачено широке застосування сучасного мультімедійного обладнання, комп'ютеризованої системи управління багатоканальною синхронізацією аудіо-відео-світлосупроводження і спецефектів.

У першому залі музею висвітлюється економічне та політичне становище на Харківщині в передвоєнні роки (промислове будівництво, репресії, участь харків'ян у фінській війні, розстріл польських військовополонених).

Другий зал присвячений вторгненню гітлерівської армії на територію Радянського Союзу і оборонним боям Червоної Армії, третій - обороні Харкова.

Експонати наступного залу висвітлюють окупаційний період на Харківщині та антифашистську боротьбу харків'ян.

У наступних залах представлена ​​історія визволення Харкова і Радянської України, участь у війні жінок і т.д.

Експозиційні матеріали розташовано за хронологічним принципом підбору і тематично за методом показу. Особливість експозиції полягає у використанні принципу паралельного зображення. Тобто музейні предмети подаються не через протиставлення, а через паралельний показ, який дозволяє самостійно аналізувати події, порівнювати, робити власні висновки. Застосування мультимедійних, аудіовізуальних засобів поглиблює емоційне сприйняття тих трагічних подій, розкриває атмосферу часу, настрої пересічних громадян, викликає співчуття, а внаслідок цього і розуміння всього страхіття, породженого війною. Саме це дозволяє уникати прославлення війни як соціального явища і не створює умов для пропаганди імперських традицій та мілітаризму.

На висоту, де розташована будівля музею, ведуть головні сходи з майданчиками, на яких встановлена ​​військова техніка, у тому числі танк Т-34.

Для створення музею Харківський історичний музей надав частину своїх експонатів. Ця зброя часів Великої Вітчизняної війни, особисті речі Маршала І.С. Конєва, генералів танкових військ Шевченко І.М., Куликова П.М., Бочарова Л.П. А також, особисті речі Героя Радянського Союзу Світенко Н.І., медсестри Шкарлетової М.М., нагородженої орденом Флоренс Найнхтігаль, професора Мєщанінова О.І., братів Першин, командира партизанського загону ім. Котовського Воронцова.

Основними напрямками діяльності Національного меморіального комплексу «Висота маршала І.С.Конєва» є поповнення, формування та популяризація фондової колекції музею «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років», яка на даний момент нараховує біля 2700 предметів.

Справжньою знахідкою 2009 року являються щоденники 1941 - 1944 років, фотографії, особисті речі харків’янина М. Я. Плахіна. Саме на основі фотографій Берліна 1945 року, витягу із журналу бойових дій з архіву командира 99-го гвардійського гарматного артилерійського Померанського Червонопрапорного орденів Суворова і Кутузова полку підполковника М.Я.Плахіна було створено і видано в травні 2010 року фотоальбом «Ми йшли до тебе, Перемого!».

Меморіальний комплекс активно співробітничає із вітчизняними та зарубіжними музеями (Російська Федерація, Республіка Польща), вузами, ветеранськими та громадськими організаціями.

Співробітники музею «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років» ведуть активну пошукову роботу, беруть участь у патріотичному вихованні підростаючого покоління. Вже стало доброю традицією проведення на території меморіального комплексу урочистостей, присвячених подіям Великої Вітчизняної війни, мітингів, зустрічей ветеранів війни, фестивалів воєнно-патріотичної пісні, випускних вечорів, весільних церемоній.

В музеї проводяться екскурсії:

1) По експозиціям та виставках «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941- 1945 років»:
- Постійно діюча експозиція «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941- 1945 років».
- Тематичні виставки: «Поляки на фронтах ІІ світової війни», «Подвиг, приречений на безсмертя», «Україна - миротворча держава», «Листи з фронту - рядки обпалені війною».

2) По території меморіального комплексу:

- «Визволення м. Харкова – завершальний етап Бєлгородсько-Харківської наступальної операції».

Історія музею

Меморіальний комплекс "Висота маршала І.С. Конєва" знаходиться в смт. Солоницівка Дергачівського району Харківської області. Саме тут, поблизу селищ Гаврилівка і Солоницівка, на висоті 197,3, в серпні 1943 року знаходилися спостережні пункти командувача військ Степового фронту генерал-полковника І.С.Конєва, командувача 53-ї армії генерал-майора І.М. Манагарова та командира 252-ї стрілецької дивізії генерал-майора Г.І. Анісімова. Звідси здійснювалось оперативне керівництво військами у ході запеклих боїв завершального етапу Бєлгородсько-Харківської наступальної операції (3-23 серпня 1943 року).

Ввечері, 22 серпня 1943 року, І.С.Конєв віддав наказ арміям Степового фронту про нічний штурм Харкова. До 12 години 23 серпня 1943 року війська 69-ї, 7-ї гвардійської та 53-ї армій остаточно звільнили місто від німецько-фашистських загарбників.

У повоєнний період колишнє розташування командного пункту Степового фронту стає місцем проведення масових заходів з нагоди Дня Перемоги. 9 травня 1965 року до 20-ї річниці Перемоги на висоті 197,3 було вперше проведено урочистий мітинг громадськості. В 1968 році свій командний пункт відвідав І.С. Конєв.

В 1980 році за проектом скульптора Д. Сови та архітектора М. Краснолобова на вершині висоти було споруджено обеліск (h - 18,6м) з декоративною стелою (3х2,3м).

Рішенням Харківського облвиконкому від 12.01.1981 року № 13 об'єкту було надано статус пам'ятки історії місцевого значення із внесенням до Державного реєстру пам'яток археології, історії та монументального мистецтва м. Харкова і Харківської області.

В серпні 2003 року меморіальний комплекс було реконструйовано за проектом заслуженого архітектора України П.Г. Чечельницького та О.В.Ткаченко. У ході робіт на висоті споруджується каплиця Івана воїна, підпірна стіна з пам'ятними дошками, автостоянка, приміщення для охорони, здійснено реконструкцію обеліска, декоративної стели, головних сходів, під'їзних шляхів і системи освітлення. Почалося будівництво музею, який відкрився для відвідувачів в 2005 році.

Художньо-дизайнерський проект створили і втілили завідувач кафедри інтер'єру та обладнання Харківської державної академії дизайну і мистецтв Алєксєєнко А.М., народний художник України, академік, голова Харківського відділення Національної Спілки художників України Ковтун В.І., член Національної Спілки художників Погорєлов І. М.

23 серпня 2005 року до дня звільнення м. Харкова від німецько-фашистських загарбників відбулося урочисте відкриття музею «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», побудованого за проектом ТОВ «Інститут Харківпроект».

Указом Президента України від 14.05.2008 р. меморіальному комплексу надано статус національного.

Результатом плідної співпраці між музеєм «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» і музеєм Варшавського Повстання стало відкриття 23.11.2008р. унікальної на теренах України інтерактивної, мультимедійної виставки «Поляки на фронтах ІІ світової війни», яка є зразком сучасного європейського підходу до побудови експозиції.

До 65-річчя Перемоги було створено виставку «Подвиг, приречений на безсмертя», яка висвітлює діяльність робітничо-селянської міліції, пожежної охорони, МППО Харківщини під час Великої Вітчизняної війни та в повоєнні роки.