Зміївський краєзнавчий музей

Зміївський краєзнавчий музей

Комплексний

Адреса: 63404, м. Зміїв, пл. Радянська, 6

Телефони: (05747) 3-22-30 (05747) 3-14-40

Графік роботи: Понеділок-П'ятниця 8:00-17:00, перерва 12:00-12:45

Ціни
Вартість квитка складає:
• для дорослих – 8 грн;
• для дітей – 4 грн.

Детальніше

Директор: Саяний Михайло Іванович

Email: zmievmuseum@mail.ru

Статус: • Районний (Міський)

Тип власності: Комунальний

Займає перший поверх старого будинку в центрі м. Змієва.

Експозиції:
1 зал - Твої люди, Зміївщино
2 зал - Далеке минуле Зміївщини
3 зал - Етнографія Зміївського краю
4 зал - Відлуння війни

У фондах музею 16981 експонатів.

Серед експонатів музїв такі унікальні, як :
- Залишки доісторичних тварин та рослин;
- Кам’яна скульптура (баба) перед скіфського періоду VIII ст. – поч. VII ст. до н.е.;
- Давньоримські та арабські монети І-IV ст. н.е.;
- Предмети побуту та озброєння населення черняхівської археологічної культури;
- Середньоазіатська теракотова статуетка V-VII ст.;
- Предмети побуту та озброєння алано-болгарського населення VIII-X ст.;
- Предмети побуту та озброєння давньоруського періоду (кольчуга XI-XII ст. та інше);
- Етнографічні матеріали доби козацтва;
- Зброя та спорядження радянських та німецьких військових частин, що воювали на території Зміївського району в період Великої Вітчизняної війни;
- Діорама «Бій у с.Соколове 8 березня 1943 року».

В музеях зберігається велика колекція картин відомих художників України та СРСР. Це живописні твори Народних та Заслужених художників СРСР і України: В. Лапіна, Г., В. Геращенка, Г. Галкіна, Н. Соболя, П. Васильченка, В. Мироненка, В. Чернова, А. Сафаргаліна, та інш., а також картини місцевих художників: Г. Єрьоміна, С. Майбороди, М. Кільколиха, І. Горба, Ю. Грабіліна, Л. Симоненко, М. Зозулі, Н. Литвинової та інших.

Музеї Зміївщини є широкопрофільними закладами, які проводять велику роботу у справі збереження, вивчення та популяризації історико-культурної спадщини краю.

Проводиться робота з документами та матеріалами істориків ХІХ-ХХст., історичного факультету Харківського національного університету ім. Каразіна, Інституту археології АН України, Подольського архіву Міністерства Оборони Росії, Харківського та Київського державних архівів, Харківської наукової бібліотеки ім. І.Г. Короленка.
Музеї систематично беруть участь у роботі археологічних, етнографічних, пошукових експедицій, що проходять на території Зміївщини. Проводяться підводні археологічні дослідження в акваторії рік Сіверський Донець і Мож.

В музеях постійно організовуються персональні виставки художників, майстрів народно-ужиткового мистецтва. Відбувалися виставки Народного художника України В. Геращенка, харківських художників Н. Вербук, О. Власової, М. Павленка, В. Гутнікова, народної майстрині Т. Костової (м.Харків), а також виставка макетів храмів «Соборна Україна» Козачинського М.М. (м. Біла Церква), фотовиставка харківського художника-фотографа О. Іваницького, організована разом із харківським видавництвом «Іріс» (дир. В.Оглоблін).

Музей брав участь у виставках: 1999 р. – у Харківському художньому музеї; 2001 р. «Симфонія землі Слобожанської» – у Київському національному Палаці «Україна»; 2003 р. – у Красноградському краєзнавчому музеї; 2005 р. «Туристична Зміївщина» – в с. Пирогове (Київська обл.); 2011 р. – у Харківському художньому музеї, 2012 р. «Мальовнича Зміївщина» – в Харківському обласному методичному центрі культури і мистецтв. На протязі чотирьох останніх років представляє район на «Харківському туристичному бієнале».

Впродовж 2003–2012 років зусиллями музею була видана брошура «Зміївщина туристична», були видані книги: «Твої люди, Зміївщино» (т.1 ), «Туман», «Видатні люди Зміївщини» (т.2), «Зміївщина – Слобожанщини перлина», «Поетична Зміївщина». Спільно із Зміївською районною Радою ветеранів видана «Книга Пам’яті Зміївщини»(серія «Сторінки історії»), яка з доповненнями перевидавалася два рази. Були видані буклети «Соколівський музей бойового братерства», «… моя лирическая повесть» про художницю О.Д.Власову.

Про Зміївський краєзнавчий музей (із його відділами) постійно вміщуються матеріали в регіональних та місцевих газетах: «Слобідський край», «Вісті Зміївщини», «Зміївський кур’єр», у газетах «Українське слово», «Інформаційний бюллетень», «Український музей», журналах «Музеї України», «Мир туризма» та інш.

При Зміївському краєзнавчому музеї діє військово-патріотичне об’єднання „Орієнтир”, яке займається пошуком і перепохованням воїнів, що загинули в 1941-1943 рр. на території Харківської області. За період 1991 – 2013 р.р. було перепоховано з військовими почестями у братські могили 419 воїнів Радянської Армії, 27 з них – встановлено імена. Експонати часів війни, знайдені під час пошукових експедицій, поповнюють колекцію музеїв району.

Історія музею

Ідея створення краєзнавчого музею в м. Змієві виникла давно. Робились неодноразові спроби створити подібну установу ще в середині ХХ ст., але тоді ці починання ентузіастів не були належним чином підтримані місцевою владою. Пізніше, вже у 80-ті роки минулого століття, один із активістів, Георгій Георгійович Єрьомін, ветеран Великої Вітчизняної війни, вчитель-пенсіонер звернувся до Зміївського районного комітету Комуністичної партії України та районного виконавчого комітету з проханням надати приміщення для народного музею. Не дочекавшись відповіді він починає „освоювати” пусте на той час старе приміщення аптеки.

Нарешті в грудні 1989 року, коли на одній з районних нарад був присутній Голова обласної Ради народних депутатів Масельський О.С. цим скористався Єрьомін, і виступив з промовою щодо необхідності створення в Змієві краєзнавчого музею і виділення для нього відповідного приміщення. І вже 11 лютого 1991 року, рішенням Зміївського райвиконкому було надано приміщення в центрі міста, де і розмістився Зміївський краєзнавчий музей.

До створення Зміївського краєзнавчого музею в районі діяло два державних музеї: Таранівський музей гвардійців-широнінців та Соколівський музей Бойового Братерства. А з 1994 року ці музеї на правах відділів перейшли у підпорядкування Зміївського краєзнавчого музею. Таким чином, була створена єдина музейна система в районі.